logo

enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Nedir ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bu yönetmeliğe göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimleri ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Bu belgeye Enerji Kimlik Belgesi – EKB denir.

ADV Enerji olarak Enerji Kimlik Belgesi - EKB düzenleğimiz iller;

Adana, AdıyamanAfyon, AğrıAmasyaAnkaraAntalyaArtvinAydınBalıkesirBilecik, Bingöl, Bitlis,  Bolu,  Burdur,  Bursa, Çanakkale,  ÇankırıÇorumDenizli, DiyarbakırEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, HatayIspartaİçel (Mersin)İstanbulİzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli,  Kırşehir, Kocaeli,  KonyaKütahya, MalatyaManisa, K.maraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, SakaryaSamsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat,  Trabzon, Tunceli, ŞanlıurfaUşak, Van, Yozgat, ZonguldakAksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce illerinde Enerji Kimlik Belgesi Hizmeti vermekteyiz.

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Yetki Belgesi için tıkayın.

 

 

Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenmesi İçin Gerekli Projeler ve Evraklar;

- Mimari Proje

- Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanım İzin Belgesi veya İskan Ruhsatı

- Mekanik Tesisat Projeleri ( Isıtma Projeleri - Soğutma Projeleri - Havalandırma Projeleri )

- Elektrik Tesisatı Projesi

- Isı Yalıtım Projesi gerekmektedir.

Örnek Enerji Kimlik Belgesi için tıklayın.

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için tıklayın.

Enerji Kimlik Belgesi Yetkilendirilmesi - Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verebilir yada Nereden Alabilirim?

Enerji Kimlik Belgesi - EKB yetkilendirilmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi - EKB alacağınız firmanın Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı tarafından yetkili olup olmadığını kontrol etmeden Enerji Kimlik Belgenizi almayınız. ADV Enerji Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkililendirilmiştir. Yetki Belgemiz

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Hakkındaki Yasa ve Yönetmelikler

5 Aralık 2008 tarihli 27075 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5627 Sayılı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, yeni ve mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almasını yasal olarak zorunlu kılmaktadır. ADV Enerji olarak bu tarihi beklemeden enerji kimlik belgenizi ne kadar önce alırsanız o kadar iyi olduğunu belirtmek isteriz.

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Alma Zorunluluğu Ne Zaman Başladı ?

01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (mevcut bina) için Enerji Kimlik Belgeleri enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenir. Bu binaların tümü 03.05.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgelerini EKB almak zorundadır. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binalar yani yeni binalarda ise yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için Enerji Kimlik Belgelerini EKB almak zorundadır.

Kaç Sınıf Enerji Kimlik - EKB Vardır ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) sınıflandırmaları A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için eski binalarda bir sınıf zorunluluğu yoktur. Fakat yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için en az C sınıfında olma zorunluğu vardır.

Enerji kimlik belgesi sınıfları için tıklayınız.

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Hangi Sınıf Olmalıdır ?

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların; Enerji Kimlik Belgesi (EKB) sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.

Mevcut Binalar; için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar hâlihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma sistemleri verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alabilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Neden Alınmalı ?

Mevcut Binalarda alım-satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ibrazı gerekmektedir. Dış cephe mantolaması yaptırmayı düşünen veya yaptıran bina yönetimleri enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile görebilirler. Ayrıca yapılacak yasal düzenlemelerle enerji tüketimi düşük olan yapılardan daha az vergi alınması sağlanacaktır. Bu düzenleme sonrasında vergi avantajından yararlanmak isteyen mülk sahiplerinden de Enerji Kimlik Belgesi (EKB) talep edilecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde mevcut binalar için de vakit kaybeden Enerji Kimlik Belgesi (EKB) temin edilmelidir.

Enerji Kimlik Belgesini - EKB Nereden Alınmalı ?

Bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi - EKB Uzmanı bulunduran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) şirketleri, mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılır. Mevcut yapıların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alırken dikkat etmesi gereken en önemli şey firmanın yetkili olup olmadığına dikkat etmesidir. Enerji Kimlik Belgesi aldığınız yerden muhakkak Enerji Kimlik Belgesi verme Yetki Belgesini istemeyi unutmayın.

Enerji Kimlik Belgesi - EKB Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu belgeyi düzenleyecek kurumun seçimidir. Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleyecek kurum Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olmalıdır. Yeni binalarda ise EVD şirketleri tarafından eğitilmiş ve EKB Uzmanı olarak yetkilendirilmiş proje müellifi olarak görev yapmakta olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanları Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleyebilir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Vermeye Yetkili Kuruluşlar dışındaki diğer kurum ve kuruluşlarca verilecek olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ve ilgili raporlar geçersiz sayılır. Enerji kimlik belgenizi alırken, mevcut binalar için Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi yetki belgesini, yeni binalar için ise EKB Uzmanı belgesini sorgulamayı ihmal etmeyiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasından Enerji Kimlik Belgenizi sorgulatmak için tıklayın.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) TALEP FORMU için tıklayınız

Enerji Kimlik Belgesi Almak İstiyorum